Dobra zabawa z psem na zimę – POMYSŁY

Szukasz pomysłów na zimowe zabawy z psem w domu? Świetnie! Rozgość się i poczytaj kilka moich pomysłów. Może któryś z nich wykorzystasz?  

Taki mamy klimat…

Chociaż obecnie w moich głośnikach leci iście letnia składanka, a za oknem świeci słońce, to kalendarz pokazuje, że jest środek zimy. Zima w Polsce, jak pewnie już spostrzegłeś, zmieniła swój wymiar i większość dni to niewdzięczna szarówka. Człowiek jakoś chętniej zostaje w domu, odpalając świeczkę za świeczką i spożywając hektolitry kawek i herbatek. Jakoś własne morale trzeba wesprzeć, żeby bez uszczerbku na psychice doczekać w końcu wiosny. Prawda? O ile bardziej leniwy człowiek nie widzi większego problemu w kanapowym bezruchu synchronicznym (taka dyscyplina powinna być na olimpiadzie), dla piesków sytuacja wygląda inaczej. Nuda wszechobecna miesza w głowie i prowokuje wysyp dzikich pomysłów na urozmaicenie życia. Owszem można podać Konga, matę do lizania lub gryzak. Ale, gdy to za mało?

Pytanie brzmi: jak bawić się w domu z psem, tak żeby nieco spożytkować pokłady nagromadzonej energii? Dzisiaj mam dla Ciebie i Twojego czworonoga kilka pomysłów.

POMYSŁ #1 – Wiszące kubeczki

Czego potrzebujesz:

 • kilka kubeczków / odciętych butelek (u mnie odzyski po kawce z McDonalda)
 • sznurek
 • coś do zawieszenia sznurków na wysokości psa (np. stół, krzesła, u mnie statywy do tła fotograficznego)
 • długopis i nożyczki do przedziurkowania
 • ulubione smaczki

Wykonanie

W kubeczkach po przeciwległych stronach robimy po dziurce i przewlekamy przez nie sznurek. Gdy nawleczesz już wszystkie, zawieś sznurek na Twoim stelażu troszkę wyżej niż łepetyna czworonoga, ale tak, żeby potrafił ich dosięgnąć. Wsyp do nich smaczki i pokaż je psiakowi. Zadaniem czworonoga jest wydobycie wszystkich smaczków.

POMYSŁ #2 – Zabawa w dwa kubki

Czego potrzebujesz:

 • 2 lub więcej kubeczków (u mnie odzyski po kawce z McDonald)
 • ulubione smaczki

Wykonanie

Znasz zabawę w dwie karty „Czarna wygrywa, czerwona przegrywa”? Zabawa ma również swój kubeczkowy odpowiednik i możemy się w nią bawić z czworonogiem! Pod jeden kładziemy przysmaki i mieszamy je. Następnie prosimy psa o znalezienie odpowiedniego kubeczka, który skrywa skarb. Im więcej kubków, tym trudniejsze zadanie.

POMYSŁ #3 – Kartonik niespodzianek

Czego potrzebujesz:

 • mały kartonik
 • papierowe rolki (po papierze toaletowym lub po ręcznikach papierowych)
 • jeżeli braknie ci rolek, pustą przestrzeń kartonu możesz zakryć starą gazetą lub piłką
 • ulubione smaczki

Wykonanie

Rolki, w zależności od tego, ile ich masz i jak duży jest kartonik, możesz przeciąć na pół. Chodzi o to, żeby powkładać je dość ciasno. Jeżeli braknie ci rolek, pustą przestrzeń kartonu możesz zakryć starą gazetą lub piłką. Jak już wszystko jest poukładane, wsypujemy do środka ulubione smaczki lub porcję karmy. Zabawka gotowa do podania! Zadaniem psa jest wygrzebanie wszystkich jadalnych elementów.

POMYSŁ #4 – Paczuszki do odpakowywania

Czego potrzebujesz:

 • mały kartoniki/ rolki po papierze
 • ulubione smaczki

Wykonanie

Do środka pakujemy jakiś smaczny kąsek i pakujemy całość. Zadaniem psa jest odpakowanie zawartości i dostanie się do jadalnego skarbu.
UWAGA! Na papierowych pudełkach nie może być resztek folii i taśmy klejącej. Pilnuj, żeby Twój pies nie zjadł z rozpędu również pudełka!

POMYSŁ #5 – Szukaj!

Czego potrzebujesz:

 • ulubiona zabawka lub smaczki
 • wyuczona komenda zostań i szukaj

Wykonanie

To jedna z naszych ulubionych domowych zabaw, kiedy tylko chcemy coś porobić, a pogoda nie sprzyja wychodzeniu. Zachęć psa do zabawy jego ulubioną zabawką lub pokaż, że masz smaczki. Poproś go o zostanie na miejscu i odejdź. Schowaj zabawkę tak, żeby pies nie widział, gdzie odchodzisz – tu przydają się przynajmniej 2 pokoje, chociaż i w kawalerce dla chcącego da radę. Następnie nagródź za ładne zostanie, po czym zwolnij psa do szukania zabawki komendą „Szukaj”. Każde udane przeszukanie nagradzaj, a gdy zobaczysz spadek zainteresowania lub problem z wyszukaniem skarbu – podpowiadaj i motywuj. Pamiętaj, to ma być zabawa.

POMYSŁ #6 – Zabawki interaktywne / gry dla zwierząt

Czego potrzebujesz:

 • zabawka interaktywna
 • smakołyki

Jak to działa?

Jeżeli nie masz ochoty na samodzielne produkowanie nowych zabawek, lub po prostu masz ochotę na coś nowego, zdecydowanie musisz wypróbować gotowych zabawek interaktywnych.

Ostatnio w psim świecie zabawki interaktywne i wszelakie gry dla psów są szalenie popularne, nie mogło ich zabraknąć również w tym zestawieniu. Dzięki uprzejmości sklepu NaszeZoo.pl, w naszych zbiorach pojawiła się Gra strategiczna dla psa Chess – Poziom 3. Znając już i przerabiając kilka podobnych zabawek, zdecydowałam się na poziom 3, który lekko zaskoczył mnie swoim skomplikowaniem. Szaman oczywiście pojął, o co w grze chodzi, ale zajęło mu to troszkę dłużej niż w łatwiejszych zabawkach.

Zabawa idealna?

Zabawki Trixie są plastikowe, dość szybko widać na nich ślady używania, ale nie tracą tym samym na swojej funkcjonalności. Dół jest zabezpieczony przed ślizganiem się warstwą gumy. Nadają się dla czworonogów każdej wielkości, ba! Z niektórych modeli korzystają również koty!

W naszej zabawce zadaniem psa jest znalezienie smakołyków, które można ukryć na kilka różnych sposobów. Jedne, dla zachęty, mogą być całkiem na wierzchu, inne zakryte wystającymi stożkami, a inne pod przesuwającymi się skrytkami. Aktualnie mamy zabawkę już rozpracowaną, ale na początku trudność troszkę stopniowałam. Początkowo smaki ukrywałam pod najłatwiejszymi do wyciągnięcia stożkami, później stopniowo podwyższałam poprzeczkę.

Poziom zabawy

Ważne, żeby poziom zabawki był dobrze dobrany dla czworonoga. Zbyt łatwe nie dostarczą oczekiwanej dobrej zabawy i pozytywnie zmęczonej psiej głowy, a zbyt trudne sfrustrują tylko czworonoga. Jeżeli zabawka ta będzie pierwszą z tego rodzaju w Twojej kolekcji, wybierz poziom 1. Poziom 3 jest naprawdę trudny i wymaga ruszenia głową (czasami również przez właściciela).

Dobra zabawa o każdej porze roku i w każdym wieku!

To już koniec moich pomysłów na zimowe zabawy z czworonogami możliwe do wykonania w domu. Jeżeli masz jakieś swoje fajne i sprawdzone sposoby, daj znać w komentarzu! Chętnie poczyta ?

Wpis powstał we współpracy ze sklepem NaszeZoo.pl. Wpadnij do nich koniecznie i zobacz co ciekawego mają w ofercie: https://www.naszezoo.pl/pl/c/Akcesoria-dla-psow/71

avatar
Autor Gosia Czekała

Jest już pierwszy komentarz

 1. Pingback: – SkyDog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *