Zwoje mózgowe parują – Dog Tornado Nina Ottosson + BONUS

Na tym blogu już kilka razy przewijały się różne zabawki edukacyjne. Jedne łatwiejsze, drugie trudniejsze. Niedawno poznaliśmy prawdziwe Lamborghini w świecie psich łamigłówek. Zapraszamy na recenzję Dog Tornado Nina Ottosson

Organy nieużywane zanikają

Tak mówi pierwsza teoria ewolucji wg. Wikipedii. Wywlekłam ją, nieco z przymrużeniem oka, w kontekście psiej mózgownicy. Żadną nowością nie jest to, że regularny trening pamięci czy też koncentracji pozwala na rozwijanie zdolności mózgu zarówno nas samych jak i naszych zwierzaków. Długie zaniedbania, zwłaszcza u starszych psiaków, prowadzą do gorszego zapamiętywania, zapominania wyuczonych czynności, pogłębiają demencję. Dbając o to, żeby mózgownica Szamanowego pracowała cały czas na najwyższych obrotach, lubię stawiać przed nim wyzwania. Jednym z nich było Dog Tornado od Niny Ottosson.

DOG TORNADO

Nina Ottosson

Dog Tornado to gra edukacyjna dla psów zaprojektowana przez Ninę Ottosson. Cała seria zabawek edukacyjnych jest bardzo popularna i chwalona przez ekspertów. Istnieją trzy poziomy trudności. Pierwszy przeznaczony jest dla psiaków początkujących. Drugi, którym jest określone Tornado, to poziom dla średniozaawansowanych. Poziom trzeci to łamigłówki dla psiej Mensy. Poziom 3 i 2 wymagają większej wprawy, dlatego nie polecałabym ich dla psiaków, które dopiero zaczynają. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka może je łatwo zniechęcić i frustrować – a tego zawsze lepiej unikać.

Nina ottosson dog tornado

Dog Tornado – burza w mózgu

Tornado to plastikowa kostka o wymiarach 24 x 19 x 7 cm składająca się z trzech obrotowych warstw. Każdy poziom ma 4 zagłębienia, w których można ukryć smakołyki. Żeby podwyższyć poziom trudności, otworki można przykryć dodatkowymi kosteczkami. Im więcej przegródek jest zakrytych, tym gra staje się trudniejsza.

Szaman, chociaż z podobnymi grami miał już styczność, w tym przypadku potrzebował kilku sesji, żeby połapać się w tej obrotowej kostce. Początkowo zabawę uprościłam, nie zakrywając kostkami miejsc na smaczki. Dopiero z czasem wprowadzałam stopniowe utrudnienia. Choć gra na początku wydawała mi się dość łatwa, Szamanowi opanowywanie zasad gry szło topornie. Zamiast spokojnie trącać nosem, w ruch poszły pazury i rozwiązania siłowe. Żeby zapobiegać frustracji, podpowiedziałam mu kilka razy.

Ta zabawka nie jest bez obsługowa. Podczas używania jej, warto mieć czworonoga na oku i aktywnie wspierać go w intelektualnych rozrywkach.

Trwałość

Chociaż kilka zabawek tego typu już przeszło przez moje ręce, Dog Tornado od Niny Ottosson jest zdecydowanie najtrwalsze. Odporniejsze na psie pazury, zęby (choć wiadomo, że z czasem pojawiły się ślady używania). Po skończonej zabawie zabawkę wystarczy przepłukać ciepłą wodą z łagodnym detergentem – choć dostanie się do wszystkich elementów bywa dość trudne.

Łamigłówka dla psa

Gra na długie jesienne wieczory

Kiedy za oknem wieje, leje, jest ciemno i zimno nikomu nie chce się wychodzić z ciepłego domku. W taki czas szczególnie polecam Dog Tornado i inne zabawki interaktywne od Niny Ottosson! Pozwolą skutecznie zająć psa na dłuższy czas i rozruszać szare komórki!

BONUS – mini recenzja Planet ball

W paczce znaleźliśmy jeszcze niespodziankę. Piłkę Planetkę czyli Planet Dog Single Color Orbee Ball Royal w rozmiarze M. To przyjemna w dotyku, dobrze leżąca w ręce, niebieska piłeczka, lekko pachnąca miętą. Świetnie odbija się od podłogi / ziemi, jest wytrzymała, choć w środku pusta. Można nawlec ją na linkę, faszerować smakołykami lub po prostu rzucać w parku.

Szaman, ze względu na zakaz na gwałtowne skręty i dzikie galopy, bawił się nią tylko w domu. Nie zaszkodziło to jednak w przetestowaniu jej wytrzymałości. Pomimo noszenia w zębach, dziamkania i memłania nie ma na niej śladu używania! W końcu nie bez kozery mówi się, że jest to jedna z trwalszych zabawek.

Bardzo żałuję, że nie miałam okazji przetestować jej w parku w czasie zabawy. Podczytując opinie innych myślę, że sprawdziłaby się doskonale! Planet Dog zostaje z nami na dłużej. Polecamy wszystkim piłkoholikom!  

Za możliwość przetestowania dziękujemy firmie ABC koncept. Na piłkę oraz gry edukacyjne dla psów możesz głosować w plebiscycie Top For Dog TUTAJ.

avatar
Autor Gosia Czekała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *